Nie tylko na Święta choć prezentuje się naprawdę elegancko. Bez spodu bo tak lubię ale można zrobić spód np pierniczkowy. Alternatywa dla typowego seromaku – z tamtego przepisu wychodzi fajne, rustykalne ciasto, ten sernik jest zdecydowanie bardziej wysublimowany, a dodatkowo bez mąki – co dla niektórych nie bez znaczenia.

seromak - sernik z masą makową

 

Sernik z warstwą makową

– 1kg dobrego sera
– 1/2 cytryny
– 3 duże jajka
– 1 szklanka cukru
– 2 łyżki skrobii ziemniaczanej (opcjonalnie)
– 1/2 szklanki śmietany 36% (opcjonalnie)

– 1/2 dużej puszki gotowej masy makowej (lub 300-400g własnego wyrobu)
– 2 jajka
– 1/2 szklanki cukru (opcjonalnie)
– 1 łyżka skrobii ziemniaczanej (opcjonalnie)

Uwaga: wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej; przeczytaj  jak wybrać ser na sernik?

 

sernik z makiem

Ser utrzeć z cukrem (ok 5 minut), dodać sok z cytryny i nadal miksować (na niskich obrotach), dodawać pojedyńczo jajka – po każdym krótko miksować. Sernika nie powinno się długo miksować aby go nie napowietrzyć – inaczej upadnie po upieczeniu. Jeśli masa jest rzadka (to zależy w głównej mierze od użytego sera, ew. od wielkości jajek) to dodajemy mąkę ziemniaczaną, jeśli za gęsta – śmietanę.
Tak przygotowaną masę serową przekładamy do przygotowanej formy (u mnie tortownica 26cm) – na spód tortownicy kładę papier do pieczenia, a po zapięciu obręczy całą formę otaczam dwoma kawałkami formy aluminiowej.

Masę makową przekładamy do miski, dodajemy pojedyńczo jajka i miksujemy. Gotowe masy są różne, warto spróbować i jeśli masa będzie za mało słodka – dodajemy cukier i miksujemy. W wersji de luxe do masy dodaję drobno posiekaną gorzką czekoladę. Gdyby masa była zbyt rzadka – dodajemy skrobię i mieszamy. Tak przygotowaną masę wykładamy łyżką na masę serową.

Na spodzie piekarnika stawiam naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem. Tortownicę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160C i pieczemy ok 15 minut, po tym czasie zmniejszamy temp. do 130C i pieczemy 70-90 minut. Zostawiamy w piekarniku do ostygnięcia, a następnie przenosimy do lodówki gdzie musi się chłodzić min 4h (a najlepiej całą noc)

Wierzch* można posypać cukrem pudrem lub – w wersji świątecznej – udekorować polewą z czekolady deserowej.

* – masa makowa na wierzchu może popękać – ja w takim przypadku robię polewę lub.. zupełnie się tym nie przejmuję 🙂