Lubię chleb – nic na to nie poradzę. A właściwie to ja nie chce nic na to poradzić.
A najbardziej lubię taki wyjęty prosto z pieca – no cóż, taki z supermarketu to nie to samo. Zdaje sobie sprawę, że jednak domowy chleb to w pewnym sensie lusksus – nie w kwestii finansowej bo pewnie pieczenie jest tańsze niż kupowanie – ale w kwestii czasowej na pewno tak. Czasem więc zaglądam do piekarni i zauważyłam, że od pewnego czasu nie da się kupić chlebka tureckiego. Brązowy, z rodzynkami, z miodowym posmakiem – w sam raz na podwieczorek. Nie ma, nie robią, nie sprzedają – kiedyś nawet bardzo młoda ekspedientka spojrzała na mnie tak, jakby za mną stało 4 kosmitów kiedy o niego spytałam.

 

Nie ma to nie ma, sama sobię upiekę! 🙂 No i jest!

Chlebek turecki (z rodzynkami i melasą)

– 500g mąki
– saszetka suchych drożdży
– 330ml mleka
– 2 łyżki masła
– 5 łyżek melasy
– 4 łyżki brązowego cukru
– 4 łyżki kawy zbożowej (ja dałam 2 łyżki kawy rozpuszczalnej)
– 100g rodzynek sułtańskich
– 1 łyżeczka soli

Mąkę wymieszać z drożdżami, solą i łyżeczką cukru. Mleko wlać do rondelka, podgrzać i cały czas mieszając dodać melasę i masło. Mieszać aż się rozpuszczą. Odstawić do ostudzenia. Do mąki dodać ostudzone mleko, kawę, brązowy cukier (można go pominąć, ja lubię ten chlebek słodki) oraz rodzynki i całość wyrobić. Jeśli ciasto się klei – podsypać mąką. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – na ok. 40 minut.

Po tym czasie ciasto podzielić na pół i uformować dwa bochenki. Ułożyć je na blaszce (można je też piec w keksówkach) i odstawić na 20-30 minut. Przed wstawieniem do pieca posmarować wierzch mlekiem.

Piec ok 30 minut w temp. 190C. Najlepiej jeść ciepłe posmarowane masłem ale ja lubię też z kwaskowatym dżemem lub galaretką z porzeczek.

Z podanego przepisu wychodzą dwa bochenki takie jak na zdjęciu.

Przepis zmodyfikowany z blogu Moje wypieki.

PS. Czy ktoś zna historię tego chlebka – szukałam i wydaje mi się, że z Turcją ma niewiele wspólnego…

Blue spoon na facebookuzapraszam do dyskusji o gadżetach kuchennych i nie tylko 🙂