To świetny, codzienny chleb z małą zawartością drożdży, który długo utrzymuje świeżość, a dodatek płatków owsianych, mleka i odrobiny miodu sprawia, że ma nietuzinkowy smak. No i pachnie.. dzieciństwem. Z tego ciasta można też formować bułki.
Zazwyczaj robię chleby, które wymagają długiej fermentacji – ten chleb robi się szybko (trzeba sobie zarezerwować ok 2 godzin) więc jest dobrą opcją dla zapracowanych, początkujących lub tych, którzy nie zdążyli nastawić zaczynu.
Całość zabiera ok 4,5-5h.

Chleb owsiany

– 150g płatków owsianych (najlepiej górskich)
– 680g mąki chlebowej
– 220g mąki pszennej razowej
– 570ml wody (letniej)
– 1/2 szklanki mleka
– 3 łyżki miodu
– 5 łyżek oleju
– 20g soli
– 5 g drożdży instant

Do miski wsypać płatki owsiane i zalać wodą – zostawić na ok 15 minut. Po tym czasie dodać pozostałe składniki i wymieszać (ja mieszam mikserem z końcówką typu hak) – najpierw ok 3 minuty na pierwszej prędkości, potem kolejne 3 minuty na drugiej.
Odstawić tak przygotowane ciasto na godzinę, potem krótko składać (techniką stretch & fold, może być bez wyciągania z miski) i zostawić na kolejną godzinę.

Po tym czasie ciasto wyjąć z miski, podzielić (z tych proporcji wychodzą 2 bochenki), zaokrąglić delikatnie i zostawić na powierzchni posypanej mąką żeby odpoczęło (ok 20 minut), przykryte ściereczką lub folią spożywczą.
Następnie ciasto formujemy i wkładamy do foremek (wysmarowanych masłem) i przykryte zostawiamy do wyrośnięcia na 1-1,5h.

zostawiamy do wyrośnięcia

 

wyrośnięty – gotowy do włożenia do pieca

Foremki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230-240C a po 15 minutach zmniejszamy temperaturę pieczenia do 200-210C i pieczemy jeszcze 15 minut.
Ten chleb ze względu na zawartość mleka i miodu ma ciemniejszą skórkę, nie trzeba panikować, że się przypalił 🙂

Najpyszniejszy jest z masłem i domowym dżemem.

Przepis J. Hamelmana